Kraków mniej znany

Kraków mniej znany grafika
 

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie
oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

serdecznie zapraszają na wyjątkowy cykl wykładów dedykowany uczestnikom niewidomym i słabowidzącym, przybliżający dzieje Krakowa.

 

10 kwietnia 2018 miał miejsce pierwszy wykład dla osób niewidomych i słabowidzących, który zainaugurował cykl spotkań zatytułowanych: Kraków mniej znany, są one realizowane dzięki współpracy Instytutu Historii UJ z Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. Spotkania te mają na celu przybliżenie wyjątkowych zabytków związanych z dziejami Krakowa i historią kultury Polski, ukazanie przeszłości w formie "dotykowej", połączonej z objaśnieniem wygłoszonym przez znawców poszczególnych tematów. Spotkania każdorazowo odbywać się będą w innych miejscach na mapie Krakowa. Pierwsze spotkanie odbyło się w klasztorze oo. Karmelitów na Piasku, dotyczyło dziejów starodruków. Inauguracyjny wykład pt. Podróż w świat dawnych ksiąg i rękopisów wygłosił dr Szymon Sułecki. W czasie spotkania uczestnicy mogli nie tylko poznać technikę powstawania dawnych ksiąg, ale i poczuć oddech historii poznając dawne druki i ich oprawy.

Kolejny wykład odbędzie się 21 maja na terenie Lunety Warszawskiej w Krakowie. Ten unikalny XIX wieczny fort Twierdzy Kraków kryje w sobie niezwykle ciekawe karty z historii najnowszej.

 

 

 

 

logo uj

Zobacz również